Dezinsekce

¨

HUBENÍ ŠTĚNIC v bytech, hotelích, ubytovnách: cena od 2.100.- Kč

profesionální likvidace nejobtížněji hubitelného hmyz v našich domácnostech.

OBJEDNEJTE ZDE

HUBENÍ ŠVÁBŮ, RUSŮ v bytech a bytových domech, v restauracích, ubytovnách: cena od 700.- Kč

komplexní zásahy v bytových domech jsou prováděny v podvečer, abychom nenarušovali pracovní dobu obyvatel.

OBJEDNEJTE ZDE

HUBENÍ MRAVENCŮ zahradních i faraonů v domech, kancelářích, provozovnách: cena od 750.- Kč

místní i celkové zákroky dle výskytu hmyzu.

OBJEDNEJTE ZDE

ceny jsou uvedeny bez DPH.

 

Dezinsekce je činnost směřující k likvidaci nebo potlačení výskytu škodlivého nebo obtížného hmyzu.
Prostředky, které lze k tomuto využít jsou zpravidla chemické povahy (insekticidy) nejčastěji vodní roztoky a suspenze aplikované pomocí postřiků, ale také ve formě poprašů či plynů, v případě požerových nástrah se jedná o gely či granuláty.
Někdy lze k hubení hmyzu využít i vysokých či nízkých teplot (páry, vyváření, zmrazování) a také ozáření radiací (např. likvidace dřevokazného hmyzu ve starožitných památkách)

V komunální sféře se nejčastěji v našich krajích setkáváme s následujícími škůdci a obtížným hmyzem:

-Rus domácí

světle hnědý, 10-15 mm velký brouk, samice má tělo širší, na hrudi mají dva černé pruhy. Je všežravý (mouka, ovoce, maso, těstoviny…, ale i papír, kůže, textil), aktivní zejména v noci,přes den se ukrývá, má raději teplejší a vlhčí místa, ale snese i nižší teploty.
Žije prakticky kdekoli v budovách – byty, restaurace, sklady, nemocnice, obchody…
Rozmnožuje se celoročně, samička klade cca 40 vajíček do tzv. ootéky, což je jakási kapsa, kterou nosí stále na sobě, dokud se nevylíhnou mladé nymfy (asi 14 dnů). Ty dospívají cca z 6-8 týdnů, během té doby se několikrát svékají. Žijí v řádu několika měsíců, za tu dobu samička může naklást vajíčka asi 5x.

-Štěnice domácí

rezavě hnědá, 4-8 mm velká, tělo je velmi ploché, oválného až srdcovitého tvaru.
Živí se výhradně sáním krve teplokrevného živočicha, nejčastěji člověka, nežije však na člověku přímo, pouze se přichází nasát, zpravidla v noci. Přes den se ukrývá doslova kdekoli, v nábytku, za tapetami, v elektrických zásuvkách, škvírách podlahy…. díky svému velmi plochému tělu v nejtenčích skulinách, což spolu s jejich značnou odolností poměrně komplikuje jejich hubení. Snese i teploty pod bodem mrazu, dokáže přežít i 5 měsíců bez potravy a pak se znovu objevit a přijít nasát.
Samička snáši i denně několik vajíček, která lepí na tmavá a nepřístupná místa, po 2-3 týdnech se líhnou asi 1mm larvy. Ty se během dalšího vývoje v průběhu cca 6ti týdnů 5x svléknou a mezitím pokaždé nasají krev.
Jejich přítomnost potvrzuje tmavohnědý trus na ložním prádle, nábytku apod., při velkém výskytu i charakteristický zápach.

-Mravenec farao

dělnice světlehnědá, jen asi 2mm, žije 3 měsíce, sameček hnědý asi 3mm, žije jen přes 2 týdny, samička žlutohnědá až 4,5mm se dožívá přes 1 rok
Je všežravý, vyhledává však potravu s obsahem bílkovin (maso).
V našich krajích žijí výhradně v budovách, staví si hnízda ve stoupačkách a podobných úkrytech, ve volné přírodě je na ně příliš chladno, pod 10st C brzy hynou. Hubení mravenců farao nelze s velkým úspěchem provádět mimo topnou sezonu. Tito mravenci jsou původem z velmi teplých krajin a jejich aktivita se snižující se teplotou značně klesá. Jakmile se přestane v domě topit, stoupačky a rozvody, kde většinou žijí vychladnou a faraoni přestávají být aktivní, snaží se nějak jen přežít „zimu“ (z jejich pohledu). Nebudou nám tedy přijímat v dostatečném množství aplikované nástrahy, a do doby, kdy se začne znovu topit a mravenci se začnou více hemžit, bude nástraha již nejspíše znehodnocena.